5 יחידות אנגלית כל מה שצריך לדעת

אנגלית ברמת 5 יחידות לימוד היא הרמה הגבוהה ביותר שנלמדת בתיכון, ולרוב תפתח עבורכם את השער לאקדמיה במגוון של מקצועות נחשבים: הנדסה, מחשבים, רפואה ועוד. רבים יעידו שמעבר של בחינות הבגרות בהצלחה לא טמון רק בידע, אלא בעיקר בהשקעה. תרגול, תרגול ועוד תרגול – כי ככה זה כשמדובר ברכישה של שפה חדשה. על מנת לסיים בממוצע סופי גבוה, כדאי לראות בכל שנה כחשובה ביותר, ובמבחן הבגרות שבסיומה – כמבחן המכריע. אנחנו פה בשביל לסייע לכם.


תוכנית הלימודים 5 יחידות אנגלית


עם רישומכם לתיכון תשובצו בהתאם לרמתכם באנגלית. רמת 5 יחידות היא הרמה הגבוהה ביותר, והאנגלית בה היא באמת אחרת – באוצר המילים, בדקדוק ובמורכבות הטקסטים. עם זאת, כשלומדים היטב ומשקיעים – הכול אפשרי. תוכנית הלימודים במהלך התיכון תהיה מוכוונת למעבר של בחינות הבגרות בהצלחה, ובחינות הבגרות מורכבות מכול המיומנויות: הבנת הנקרא – קריאה של קטעים ארוכים, הבנתם ומענה על שאלות; כתיבה – שימוש באוצר מילים רחב ובכללי הדקדוק וכן הבנת הנשמע – האזנה לקטע ארוך באנגלית ומענה על שאלות.

  • בחינה בכיתה י' – הבחינה הראשונה באנגלית 5 יחידות מתקיימת בסיום השנה הראשונה שלכם בתיכון, בשאלון E. היא מורכבת מקטע הבנת הנקרא שמעניק כ-70 נקודות ומקטע הבנת הנשמע שמעניק 30 נקודות, ואורכת כשעה ורבע. בניגוד למה שזכרתם והיכרתם, קטע אנסין ברמת 5 יחידות הוא ארוך יותר והמילים קשות יותר. אם לא די בזה, השאלות עצמן מורכבות יותר ודורשות הבנה וניתוח של הטקסט. כדי להרחיב את אוצר המילים שלכם מצד אחד ולשמור על ריכוז גבוה בקריאה של טקסט ארוך מצד שני – אנחנו ממליצים לתרגל פתרונות של אנסין בכמות גדולה, וכמובן לתרגם מילים חדשות. כדי להתמודד עם קטע הבנת הנשמע – חשוב להכיר את המילים בהגייתן, שכן לפעמים אנחנו חושבים שאנחנו מכירים את המילה, אך כשהיא נשמעת באוזנינו, אנחנו לא מזהים אותה. כדי לצלוח את הפרק הזה, אנחנו ממליצים על שירות לייטוק שלנו – אימון טלפוני אחד-על-אחד עם מורה לאנגלית, וכמובן צפייה מרוב בסדרות וסרטים באנגלית.
  • בחינה בכיתה יא' – עם סיום כיתה יא', תיבחנו בשאלון F, המורכב מקטע הבנת הנקרא ברמה גבוהה מאוד שמעניק לכם 60 נקודות ומכתיבה של חיבור ארוך יחסית – 40 נקודות. זמן הבחינה הוא שעה ושלושים דקות. תלמידים רבים חוששים דווקא מכתיבת החיבור, שכן קל להם יותר להתמודד עם המילה הכתובה, בין אם באמצעות שינון שלה ובין אם בזכות זיכרון צילומי. על מנת לדעת לכתוב אנגלית, אנחנו זקוקים להכיר את מילים, לדעת כיצד כותבים אותן וכמובן להכיר ולהבין את כללי הדקדוק כדי להימנע משגיאות כתיב נפוצות.
  • בחינה בכיתה יב' – בשנה האחרונה שלכם בתיכון תיבחנו בשאלון האחרון שלכם באנגלית – שאלון G. אם לא די בכך שרמת 5 יחידות אנגלית היא הגבוהה ביותר, אזי שאלון G הוא ללא ספק הקשה ביותר ומשך המבחן יהיה שעה וארבעים וחמש דקות. בדומה לשאלון הקודם, גם שאלון G מורכב מקטע הבנת הנקרא שמעניק 60 נקודות ומקטע חיבור – 40 נקודות, רק שהפעם – הרמה עולה. המילים חדשות וקשות יותר, השאלות דורשות הבנה מעמיקה וקטע הקריאה והחיבור – ארוכים יותר.


הטיפים שיעזרו לכם לעבור את הבחינות בהצלחה

  • תרגול – מילת המפתח למעבר של בחינות הבגרות בהצלחה היא תרגול. לא מספיק להכיר מילה חדשה ולזכור אותה לזמן-מה, צריך לתרגל אותה פעם אחר פעם, אחרת – היא פשוט תישכח. הקדישו ללימוד האנגלית מספר שעות בשבוע מעבר להכנת שיעורי הבית. קראו ספרים, צפו בסרטים באנגלית, השתמשו באפליקציות לאוצר מילים ועוד.
  • פתרון של אנסין – בכל בחינה תמצאו קטע אנסין, וככל שתתקדמו בשאלונים הוא יהיה ארוך יותר, מורכב ממילים קשות יותר וגם השאלות יהיו מורכבות. פתרון אנסין הוא דרך מעולה ללמוד לקראת הבחינה – הוא משפר קריאה מהירה, מאפשר לכם למצוא את הטקטיקה שמתאימה לכם למענה מהיר ויעיל (למשל, לקרוא קודם את השאלות ואז את הטקסט) וכמובן עוזר לכם בהרחבה של אוצר המילים. הגדירו לעצמכם ששלושה ימים בשבוע אתם מקדישים כחצי שעה לפתרון של אנסין.
  • הכירו את מבנה הבחינה – וודאות תורמת להפחתת של לחץ וחרדה. הכירו את מבנה בחינות הבגרות באנגלית, ויותר מכך – הסתכלו בבחינות קודמות שמפורסמות ברשת. ככל שתבינו לקראת מה אתם הולכים, כך תפחת החרדה. זכרו כי חרדה ולחץ עשויים להיות חיוביים במצבים מסוימים, אך בזמן בחינה הם עלולים לבוא לרעתכם.
  • דברו באנגלית – אם יש לכם בבית אדם שיודע אנגלית ברמת שפת-אם, נהלו איתו שיחות חולין באנגלית. זה כיף ומאתגר, וכמובן מלמד ויסייע לכם גם בפרק הבנת הנשמע. באמצעות הלייטוק שלנו – שיחות באנגלית עם מורה לאנגלית אחד-על-אחד, תוכלו לשוחח עם מורה לאנגלית כהכנה למבחן הבגרות ולהתמקד בפיתוח המיומנויות הדרושות לכם.

עם ג'רוזלם פוסט לייט, 5 יחידות אנגלית זה אפשרי!

מגזין STREET – כדי להרחיב את אוצר המילים שלכם ולתרגל אנסין

המיומנות הבסיסית ביותר בבחינות הבגרות באנגלית היא הבנת הנקרא, ובכל אחד מהשאלונים תידרשו לפתור אנסין אחד לפחות בבחינה. הרחבת אוצר המילים, קריאה מהירה ומענה על שאלות בצורה אסטרטגית הם המפתח להצלחה. בג'רוזלם פוסט אנו מציעים את מגזין STREET, אשר פותח על ידי צוות הוראה מנוסה, ומותאם בדיוק לעולמות התוכן המעניינים אתכם. במגזין תמצאו כתבות בנושאים שונים כשלצד כל כתבה ישנו מילון עברי-אנגלי-ערבי ומשחקי מילים ומחשבה המאפשרים ליישם את הידע במגוון של פעולות מאתגרות וכיפיות.


אימון טלפוני אישי – כדי לשפר את יכולת הבנת הנשמע ולפתח את אוצר המילים
שירות לייטוק – שיעור טלפוני באנגלית עם מורה לאנגלית אחד-על-אחד, בזמן ובמקום המתאים לכם ובאווירה מעודדת, תומכת ונעימה! באמצעות לייטוק תוכלו לפתח את אוצר המילים שלכם, לשפר את הבנת הנשמע, לפתור ביחד עם המורה מבחנים וכמובן ללמוד טוב יותר את חוקי הדקדוק באנגלית, שלרוב מצריכים תשומת לב והנחייה צמודה. למידת אנגלית באמצעות לייטוק תסייע לכם להתכונן טוב יותר לבחינת הבגרות ותפחית מהלחץ והחרדה לקראת הבחינה.


אפליקציה אטרקטיבית – לפיתוח מיומנויות קריאה וכתיבה
את האפליקציה שלנו – לא תוכלו לעזוב. אפליקציה לייט לשיפור אוצר המילים, ובה מגוון רחב של תכנים מעניינים לקריאה ברמות שונות, כשלצד כל כתבה ישנו מילון לתרגום של מילים חדשות וקשות. קריאה באפליקציה ושימוש במבחני אוצר המילים שבה יסייעו לכם להרחיב את אוצר המילים, לשפר את מיומנות הקריאה ולהכיר טוב יותר את כללי הדקדוק.


קורס דיגיטל לייט – ללמוד אנגלית בקצב שלכם
קורס לייט דיגיטל מבית ג'רוזלם פוסט - מציע לכם תרגול אנגלית אונליין בקצב שלכם ותוך התקדמות משיעור לשיעור בצורה מבנית. התכנים בקורס מיועדים למעבר של בחינות הבגרות בהצלחה, וכוללים הבנת הנשמע באמצעות תכני שמע מוקלטים, כתיבה ושיפור הדקדוק וקריאה של טקסטים רבים. לכל תלמיד מערכת מעקב ומשוב אישית, המוסרת לאורך כל הקורס מידע על התקדמותו ומעריכה את שליטתו בקריאה, בהבנה, באוצר מילים ובדקדוק. ​