בגרות אקסטרנית באנגלית

בגרות אקסטרנית, כך ניתן להבין משמה, היא בגרות חיצונית, בשונה מבגרות אינטרנית שהיא בגרות פנימית – המתקיימת במסגרת בית ספרית. בגרות אקסטרנית מיועדת למי שאינם לומדים במסגרת בית-ספרית, משום שנשרו ממסגרת פורמלית ולומדים באופן עצמאי או במסגרות חיצוניות, או משום שסיימו 12 שנות לימוד אך מעוניינים להשלים בגרויות או לשפר את ציון הבחינות שלהם. 

באילו מצבים נרצה לעשות בגרות אקסטרנית?

לא מעט צעירים נושרים ממערכת החינוך עם העלייה לתיכון, ונאלצים ללמוד לבחינות הבגרות באופן עצמאי או במסגרת חיצוניות, שם הם מקבלים סיוע ומענה פרטני יותר למצוקות שלהם וניגשים לבחינות הבגרות כנבחנים חיצוניים. קבוצות נוספות שנושרות ממערכת החינוך הן של אנשים מחוננים או של מי שאינם מאמינים בשיטת הלימוד הנהוגה בישראל, ולומדים עם מורים פרטיים. קבוצה נוספת היא כמובן קבוצה של מי שסיימו 12 שנות לימוד, ונמצאים בשלב שבו הם רוצים להתקבל למקום עבודה או ללימודים גבוהים וזקוקים להשלים בגרויות או לשפר את בחינת הבגרות שלהם באנגלית.

מה ההבדל בין בחינת בגרות אקסטרנית באנגלית לבחינת בגרות רגילה?

אין כל הבדל בין הבחינות. כנבחנים אקסטרניים אתם תצטרכו לדאוג לכל הלוגיסטיקה בעצמכם – לפתוח תיק אקסטרני באתר של משרד החינוך, להירשם לבחינה, לדלות מידע מראש על הסיפורים שצריך ללמוד לקראת הבחינה באנגלית וכמובן להגיע לבחינה. הפעם אין צוות שלם של מורים שיתרוצץ אחריכם. הבחינה תתקיים בכיתה רגילה לחלוטין בבית ספר הקרוב לביתכם בהתאם לשיבוץ בעת ההרשמה. הבדל נוסף הוא שלבחינת הבגרות בבית הספר אנו ניגשים עם ציון מגן, שהוא ציון ששווה 30% מהציון הסופי, בעוד שלבחינה אקסטרנית אנו ניגשים ללא ציון מגן. ציון הבחינה יהווה 100% מהציון הסופי.

בגרות אקסטרנית באנגלית 3 יחידות

הבגרות באנגלית מורכבת מ-3 שאלונים – A, B, C – כשיש לכם אפשרות להיבחן בכל השאלונים או בחלק מהם. כדאי להביא בחשבון שיש מקרים שבהם המבחנים מתקיימים בזה אחר זה, ולכן מומלץ לשקול אם להירשם במועד מסוים לכל השאלונים הרלוונטיים או לגשת לבחינות בשני מועדים שונים. שאלון B הוא שאלון בספרות, ולכן יש לדעת מראש במעמד ההרשמה מה הם הסיפורים שצריך ללמוד.

בגרות אקסטרנית באנגלית 4 יחידות

הבגרות באנגלית מורכבת מ-3 שאלונים – C, D, E. גם במקרה זה מומלץ לשקול אם לגשת למבחנים בזה אחר זה, אם הם רצופים, או אם לגשת בשני מועדים שונים. זה תלוי ביכולת שלכם וגם בדחיפות לציון. אם אתם צריכים להירשם ללימודים, יכול להיות שלא תהיה לכם ברירה אלא להיבחן בכל הבחינות באותו המועד. שאלון D הוא שאלון בספרות, ולכן יש לדעת מראש במעמד ההרשמה מה הם הסיפורים שצריך ללמוד.

בגרות אקסטרנית באנגלית 5 יחידות

בגרות אקסטרנית באנגלית 5 יחידות מורכבת מ-3 שאלונים – E, F, G. שאלון F הוא שאלון שמבוסס על ספרים שצריך לקרוא מראש, והרשימה משתנה מדי שנה. לכן, במעמד ההרשמה יש לבדוק באתר משרד החינוך מהם הספרים הרלוונטיים לבחינה.

דברים נוספים שחשוב לדעת על בחינה אקסטרנית 

  • הגיל המינימלי לפתיחת תיק נבחן אקסטרני הוא 16
  • כדי לפתוח תיק נבחן אקסטרני יש לעמוד באחד משני תנאים: הנבחן לא סיים 12 שנות לימוד, או שסיים אך לא נבחן בבחינות בגרות חיצוניות
  • הנבחן הוא האחראי הבלעדי להסדיר כל העניינים הקשורים להיבחנותו; לבית הספר שבו למד אין כל אחריות
  • תיק אקסטרני שנפתח – תקף ל-7 שנים
  • הציון הסופי מורכב מבחינת הבגרות בלבד, ללא ציון הגשה
  • הציון המופיע בתעודת הבגרות הוא ציון הבחינה האחרונה ולא הציון הגבוה מבין הבחינות

להתכונן לבגרות אקסטרני עם ג'רוזלם פוסט לייט

אימון טלפוני אישי עם מורה לאנגלית – להצלחה בבחינות הבגרות

שירות לייטוק – שיעור טלפוני אחד-על-אחד עם מורה לאנגלית הדובר אנגלית ברמת שפת אם, בזמן ובמקום המתאימים לכם ובאווירה תומכת ונעימה! בלייטוק תוכלו לשוחח על נושאים שונים עם מורה לאנגלית ועל ידי כך לשפר מגוון מיומנויות באנגלית.

אפליקציה באנגלית - ייחודית מסוגה בישראל

האפליקציה של ג'רוזלם פוסט לייט היא אפליקציה ייחודית ללימוד אנגלית, באמצעותה תוכלו לשפר את הקריאה שלכם ואת אוצר המילים, וגם להאזין לכתבות שמע לשיפור יכולת הבנת הנשמע – שגם היא מיומנות שנבחנת בבחינות הבגרות באנגלית. 

מגזין STREET – להרחיב את אוצר המילים שלכם ולשפר את מהירות הקריאה

מגזין STREET הוא מגזין חודשי המיועד לתלמידי תיכון ועל כן מותאם לרמה הנדרשת בבחינות הבגרות. המגזין פותח על ידי צוות הוראה מנוסה ומאפשר לשפר את מהירות הקריאה ולהרחיב את אוצר המילים בעזרת עשרות כתבות ברמות קושי שונות. לצד כל כתבה תמצאו מילון עברי-אנגלי-ערבי ומשחקי מחשבה המאפשרים ליישם את הידע שנרכש בקריאה.

קורס לייט דיגיטל – אנגלית אונליין

ללמוד אנגלית בקורס אונליין, בקצב שלכם ובהתאם לרמה. קורס לייט דיגיטל של ג'רוזלם פוסט מציע תרגול אנגלית אונליין בתכנים הממוקדים למעבר של בחינות הבגרות בהצלחה. בקורס ניתן ללמוד ולתרגל את המיומנויות הדרושות - כתיבה ושיפור הדקדוק, קריאה ומענה על קטע "אנסין" ותכני שמע מוקלטים לצורך שיפור הבנת הנשמע.