אנסין באנגלית - איך להצליח לפתור נכון

האנסין הוא לב ליבו של כל מבחן באנגלית. קטע קריאה באורך משתנה בהתאם לרמה, ואחריו – שאלות שהתשובות להן נמצאות בטקסט. בחלק מהמקרים השאלות יהיו פתוחות ויהיה צורך לתת תשובה מנומקת, ובמקרים אחרים – תקבלו שאלות אמריקאיות ותצטרכו לסמן את התשובה הנכונה ביותר מבין תשובות מבלבלות מאוד. במרבית המבחנים, חלק האנסין הוא החלק המשמעותי ביותר מבחינת הציון, ומגיע עד לכדי 70% מהציון. את האנסין ניתן לפגוש במבחנים בבית הספר היסודי, במבחני הבגרות, במבחן פסיכומטרי, במבחן כניסה לאוניברסיטה ובמבחנים במהלך לימודים אקדמיים. בניגוד לנהוג לחשוב, העובדה שהאנסין הוא קטע קריאה חדש שלא ניתן להיחשף אליו מראש, לא פוטרת אותנו מהצורך להתכונן כדי לצלוח את המשימה. לפניכם מספר טיפים ללמידה לקראת מענה על פרק האנסין וטיפים חשובים להצלחה בבחינה.

כיצד נכון להתכונן לאנסין?

  1. הרחבת אוצר המילים – קטע אנסין מורכב כולו מאוסף של מילים. ככל שהרמה שלכם גבוהה, ובפרט אם קטע האנסין הוא חלק ממבחן באקדמיה, כך אוצר המילים יהיה קשה יותר ומורכב ממילים שאתם לא פוגשים ביום-יום. הרחבת אוצר המילים שלכם היא חיונית על מנת לצלוח את המבחן.
  2. תרגול קריאה – תרגול קריאה מסייע לנו בהרחבת אוצר המילים אך לא פחות חשוב מכך משפר את יכולת הקריאה המהירה שלנו, וכידוע – מבחנים הם על זמן. בנוסף, ככל שקוראים טקסטים באנגלית לומדים להבין מתוך ההקשר, דבר אשר נרחיב עליו יותר בהמשך.
  3. פתרון אנסין ממבחנים ישנים – ברשת האינטרנט תוכלו למצוא שפע של קטעי טקסט עם שאלות, כולל בחינות בגרות ישנות באנגלית שניתן לפתור את קטע האנסין שלהן ולצפות לאחר מכן בתשובות.
  4. כמה כדאי לתרגל? מומלץ לתרגל לפחות שני אנסינים בשבוע, ורצוי שהם יהיו מעט מעל הרמה שלכם כדי שיהווה עבורכם אתגר.

טיפים לפתרון אנסין בהצלחה

הקדישו 5 דקות לסקירת המבחן

לא מומלץ להתחיל בקריאה של האנסין, בטח לא אם מדובר בקטע קריאה ארוך שיגזול מכם זמן רב. רוב הסיכויים שגם אחרי הקריאה תמצאו את עצמכם חוזרים אחורה כדי לקרוא אותו שוב. הקדישו 5 דקות ראשונות לסקירה של הטקסט והשאלות, כפי שיפורט בהמשך.

קראו את כותרת הטקסט

רגע לפני שאתם צוללים לקריאת הטקסט והשאלות, קראו היטב את הכותרת של המאמר וודאו שאתם מבינים אותה. הבנה שגויה של הכותרת עלולה להשפיע על היכולת שלהם להבין את הטקסט כולו. אם צריך, כתבו לכם לצד הכותרת את התרגום שלה בעברית כדי שתמיד ניתן יהיה לחזור אליה ולקבל תזכורת.

קראו את כותרות המשנה

אנסין מורכב לרוב ממספר פסקאות, כשלכל פסקה יש את הכותרת שלה, שהיא גם "השורה התחתונה" או התקציר של הפסקה כולה. לפני קריאת הפסקאות, קראו את כותרות המשנה וודאו שאתם מבינים אותן.

קראו את השאלות

קראו את כל השאלות לפני המענה. פעמים רבות, אתם תגלו שהתשובה לשאלה נמצאת בשאלה עצמה, או שהשאלה מכוונת אתכם ממש לשורה בה נמצאת התשובה. קריאת השאלות מכניסה אתכם למסגרת ומאפשרת לכם באופן בלתי מודע לחפש את התשובות כבר בזמן הקריאה. בנוסף, יש חשיבות לקריאה נכונה של השאלה כדי לאתר בה את מה שאמור לבלבל אתכם.

הבינו מההקשר

גם אם אתם מורשים לפתור את האנסין עם מילון, לא מומלץ לבזבז את כל הזמן שלכם על תרגום של מילים. נסו להבין מההקשר. פעמים רבות, ניתן להבין את השורה התחתונה של המשפט גם אם לא מבינים בו כמה מילים.

ומה אם לא יודעים? מנחשים!

אנסין מורכב ברובו משאלות אמריקאיות, כשהתשובות האפשריות מתחלקות לרוב באופן הבא:

  • תשובה מאוד לא הגיונית
  • תשובה לא הגיונית
  • תשובה כמעט נכונה
  • תשובה נכונה

כשאתם מגיעים לענות על שאלה שאינכם יודעים את התשובה, התחילו בלסמן באיקס את התשובות שהן ממש לא באות בחשבון, עד שתגיעו ל-2 תשובות אפשריות, ביניהן תבחרו את הנכונה ביותר לדעתכם.עוד על אנסין באנגלית